8 юни, 2025
В днешния свят на високи технологии, стартъп компании и дигитална трансформация е лесно да се почувстваш объркан, когато имаш дълъг професионален опит и решиш да потърсиш следващата си роля. Познавам това чувство лично: след като реших да се върна към корпоративния живот, бях посрещната с поредица от учтиви откази или мълчаливи отхвърляния. Причините? Твърде опитна. Заемала много високи позиции. Твърде скъпа. Никой не казва „твърде стара“, но мълчанието понякога говори достатъчно.
И въпреки това, аз не се отчайвам. Не защото преследвам позиция и заплата, а защото следвам призвание. Призвание да допринасям. Да подкрепям. Да творя.
Какво ми помага да остана здраво стъпила на земята, с надежда и устойчивост през това несигурно пътуване? Една дума: майндфулнес.
Нагласата за осъзнатост в моментите на кариерен преход
В Хепинес Академи ние имаме едно доста търсено обучение: „Майндулнес за себепознание и продуктивност“. В него преподаваме осъзнатост не само като медитация, но и като начин на живот - начин да осмислим кои сме, какво искаме и как реагираме на предизвикателствата.
Ако пазарът на труда ви се струва нелюбезен или дезориентиращ, майндфулнес теорията предлага три опорни точки:
1. Намерение
Към какво сочи вашият вътрешен компас?
За мен работата ми трябва да е свързана със значим принос, емоционална интелигентност и това да бъда в услуга на смелите лидери и идеи. Поддържането на личното ми намерение ми помага "да филтрирам шума" и да правя всяка следваща стъпка с яснота.
2. Внимание
Къде отива вашата енергия? Осъзнатостта ни помага лесно да отместим фокуса си от тревогата, сравнението или оправданията. Тя ни напомня, че можем да действаме само в този момент - и че как се представяме днес е по-важно от това, което се е случило вчера.
3. Отношение
Как се отнасяте към себе си, когато нещата не вървят по план? Чрез майндфулнес ние култивираме доброта, търпение, любопитство и доверие. Това не са просто хубави идеи - те са основни инструменти за запазване на цялостността и увереността ни, когато външната обратна връзка е оскъдна.
Отхвърлянето не е знак за отчаяние. То е сигнал за размисъл.
Всяко „не“ ни дава пространство да се обърнем към себе си. Да се запитаме:
• Какво научих от това?
• Какво ми казва това за нещата, които наистина искам?
• Какъв „вътрешен мускул“ трябва да укрепя?
Майндфулнес ни учи, че не е нужно да се съпротивляваме на реалността. Можем да я посрещнем, да се поучим от нея и да я преминем със собствен стил и финес.
Така че, ако и вие преминавате през кариерен преход - особено ако сте на 50+ години, пълни с енергия и желание да допринесете, но се чувствате объркани – просто осъзнайте, че въпреки всичко – реалността е, че не вървите назад, а напред. Вие се развивате. Приемайте действията си като смислени, а не безсмислени!
От моето сърце към вашето
Все още кандидатствам. Все още чувам „не“. Но дишам. Доверявам се. Избирам отношението си. И продължавам напред.
Ако и вие сте в подобна ситуация, или смятате, че все някой ден това ще се случи и на вас, използвайте майндфулнес практиките (с радост мога да ви споделя някои от тези, които използваме в Хепинес Академи). Осъзнатостта няма да премахне трудностите и отказите, но ще ви даде устойчивост.
Be mindful, not mind-full.
Любов Кирилова