Днес, докато отбелязваме Световния ден на щастието, новият Световен доклад за щастието 2025 ни напомня какво всъщност стои зад човешкото щастие. Тази година докладът е посветен на темата „Грижа и Споделяне“ и разкрива как малките жестове на доброта и близост могат да променят живота на цялото общество.
Доброта: Срещаме я по-често, отколкото си мислимЕдно от основните заключения в доклада е, че хората по света подценяват колко добри са всъщност околните. Световен експеримент с изгубени портфейли доказва, че те се връщат почти два пъти по-често, отколкото хората очакват. Това потвърждава, че добротата е по-разпространена, отколкото вярваме, и е силно свързана с усещането за щастие. Най-щастливите страни в света, като Финландия (която е начело за осма поредна година), също така имат високи нива на доверие и социална отговорност.
Личен урок по довериеТази истина силно ме докосва и ме връща към първата ми временна работа в Coca-Cola България. Бях млад професионалист, изпълнен със страх и несигурност. Един ден, генералният директор Джон забеляза това и ме покани на личен разговор. Тогава той сподели с мен една мъдрост, която помня и до днес:
"99.5% от хората, които ще срещнеш в живота си, ще бъдат добри към теб. Ако се доверяваш и си по-отворена, животът и кариерата ти ще бъдат много по-успешни."
Тази перспектива ми помогна да преодолея страховете си и до днес следвам този принцип.
Силата на споделената трапезаДокладът подчертава също, че споделянето на храната е важен двигател за щастието в различните култури по света. За съжаление, в страни като САЩ храненето на маса в самота се е увеличило с 53% за последните две десетилетия. В същото време, тук в България, сме известни със своята гостоприемност и с традицията да споделяме храната си дори със непознати. Може би това ни помага да се изкачваме, макар и бавно, по стълбицата на щастието. В момента България заема 85-то място, но можем да черпим вдъхновение от съседите ни – Сърбия (31-во място) и Румъния (35-то място) – и да продължаваме напред и нагоре.
Близостта – основа на щастиетоКакто ни учи проф. Радж Рагунатан в своята програма MBA (Майсторство - Близост - Автономност), Близостта е един от основните стълбове на щастието. Дълбоките, значими връзки с другите не са „лукс“, а са в основата на пълноценния живот. Това напълно съвпада с констатациите на Световния доклад за щастието 2025, че доверието, добротата и силните социални връзки имат огромно влияние върху индивидуалното и колективното благосъстояние.
Пътят напредДокладът ни напомня и за предизвикателствата – почти 1 от 5 млади хора по света споделят, че нямат на кого да се опрат за подкрепа. Ние, като общество, имаме възможност да променим това, като изграждаме повече доверие и близост чрез малки, но значими действия.
Затова, в днешния Световен ден на щастието, нека си припомним основните правила:
Доверявай се повече.
Споделяй повече. Изграждай по-силни връзки.Защото, както показват и науката, и животът – щастието започва от нас самите.
Автор: Любов Кирилова
Източник:
World Happiness Report 2025