Ограничаващите убеждения действат като невидими окови, които ограничават потенциала ни и формират нашата представа за това какво е възможно и какво не. Тези бариери често действат на подсъзнателно ниво и оказват силно влияние върху всеки аспект от живота ни - от професионалните постижения до личните взаимоотношения и щастието ни. Когато осъзнаем и трансформираме тези убеждения, ние можем да засилим увереността, самоуважението и личната си сила, които преди може да са ни се стрували недостижими.
Разбиране на ограничаващите убеждения - нашите умствени оковиОграничаващите убеждения са съвкупност от мнения за нас самите и за другите, които ни ограничават по някакъв начин. Тези убеждения не са присъща част от нас, а се формират несъзнателно въз основа на житейския ни опит и често са погрешна интерпретация на минали събития. Ние затвърждаваме тези убеждения в съзнанието си чрез повтарящи се мисли, след като сме решили, че тези мнения са верни. Човешкият ум постоянно търси доказателства в подкрепа на съществуващите си убеждения, и така с времето се укрепват ограничаващите ни убеждения - въпреки факта, че по-голямата част от тях са просто неверни.
Методът на Тони Робинс за убеждениятаИзвестният автор и коуч Тони Робинс, който работи в областта на личностната трансформация, разделя убежденията на три различни вида:
1. Мнения - Те се променят сравнително лесно и представляват първоначалните ни интерпретации за нас самите и света.
2. Вярвания - Те носят усещане за сигурност и се основават на нашите препоръки и опит.
3. Убеждения - Те са толкова дълбоко вкоренени, че сме готови да умрем за тях.
Според Робинс "единственият начин да затвърждаваш едно убеждение е да не го поставяш под въпрос". Ако започнем да поставяме под въпрос убежденията си, в нас ще се прокрадне и съмнението, което създава възможност за трансформация. Това прозрение разкрива защо много ограничаващи убеждения продължават да съществуват – ние никога не сме проверявали правилно тяхната валидност.
Тони Робинс идентифицира и два основни страха, които са причина за много ограничаващи убеждения:
1. Аз не съм достатъчен/а – нещо ни липсва
2. Аз не съм обичан/а
Тези основни страхове често се проявяват като специфични ограничаващи убеждения за нашата стойност, способности и любов.
Връзката между убежденията и възприятиятаОсновна истина за човешката психика е, че "Животът не се контролира от хората около нас, а от нашите възприятия" - по-конкретно от нашите убеждения. Убежденията ни действат като филтри, през които интерпретираме всяко преживяване, връзка и възможност. Този процес на филтриране протича автоматично и до голяма степен несъзнателно, поради което ограничаващите убеждения могат да бъдат толкова трудни за идентифициране без целенасочена саморефлексия.
Силата на мислите за формиране на нашата реалност - философията на Ърл Найтингейл Дълбокото прозрение на Ърл Найтингейл, че "Ние ставаме това, за което мислим", улавя същността на това как вътрешният ни свят формира външната ни реалност. Този принцип, представен в известния му аудиозапис "Най-странната тайна", оказва влияние върху философията на личностното развитие от десетилетия. Твърдението не е просто вдъхновяващо - то отразява как мислите ни създават самосбъдващи се пророчества чрез нашите очаквания, фокус и произтичащо от тях поведение.
Науката за мисловните моделиСъвременната невронаука подкрепя философията на Найтингейл чрез разбирането за невропластичността - способността на мозъка ни да се реорганизира чрез формиране на нови невронни връзки. Когато многократно си повтаряме определени мисли, ние укрепваме определени невронни пътища, правейки тези мисловни модели по-автоматични и доминиращи. Този биологичен механизъм обяснява защо ограничаващите убеждения могат да се вкоренят толкова силно и защо са необходими последователни, целенасочени усилия за създаване на нова система от вярвания.
Често срещани ограничаващи убеждения и техните последициУниверсални ограничаващи убежденияЕто някои от ограничаващите убеждения, които се повтарят при хората без значение от произхода и културата ни:
- "Не съм достатъчно добър/умен/талантлив"
- "Не заслужавам успех/любов/щастие"
- "Твърде късно е да се променям/обучавам/развивам"
Тези убеждения създават невидими граници, които рядко оспорваме, и ни карат да приемаме изкуствените ограничения като неизменни факти.
Специфични ограничаващи убежденияОграничаващите убеждения често се проявяват по различен начин в различните области на живота:
Кариерно и професионално развитие:- "Нуждая се от добра кариера, за да успея"
- "Нямам подходящия опит/образование, за да постигна целите си"
- "Успехът изисква да се жертва личното щастие"
Взаимоотношения:- "Не съм обичан, ако не постигна определени неща"
- "Уязвимостта води до отхвърляне"
- "Накрая хората винаги те разочароват"
Личностно развитие и самоусъвършенстване:- "Хората като мен не могат да се променят"
- "Личността ми е ограничена"
- "Твърде стар съм, за да усвоявам нови умения"
Разпознаване на собствените ни ограничаващи убежденияИдентифицирането на ограничаващите убеждения изисква честна саморефлексия. Тези убеждения често се разкриват чрез модели на поведение, емоционални реакции и повтарящи се предизвикателства. Обърнете специално внимание на изявленията, които правите и които включват термини като "винаги", "никога", "всички" или "никой", тъй като те често сигнализират за ограничаващи убеждения. Обърнете внимание и на областите, в които се чувствате в задънена улица или постоянно изпитвате едни и същи незадоволителни резултати въпреки различните подходи.
Стратегии за преодоляване на ограничаващите убежденияПодходът на нагласата за растежИзследванията на проф. Карол Дуек за начина на мислене предоставят полезна рамка за преодоляване на ограничаващите убеждения. Тя прави разграничение между фиксирана нагласа (вярване, че качества като интелигентност или талант са статични) и нагласа за растеж (вярване, че качествата могат да бъдат развити чрез постоянство и упорита работа). Възприемането на нагласата за растеж помага да се премахнат ограничаващите убеждения, като се приеме възможността за промяна и предизвикателствата се разглеждат като възможности за развитие, а не като потвърждение на ограниченията.
Методология на Тони Робинс за трансформация на убеждениятаПодходът на Робинс за трансформиране на ограничаващите убеждения включва:
1. Осъзнаване и поставяне под въпрос - осъзнаване на ограничаващите убеждения и систематично поставяне под въпрос на тяхната валидност.
2. Създаване на нови овластяващи убеждения - съзнателно създаване на убеждения, които подкрепят целите и ценностите ни.
Неговата методология подчертава значението на емоционалната интензивност при създаването на нови убеждения. Като свързваме силни положителни емоции с нови, позитивни убеждения, можем да ускорим интегрирането им в нашата идентичност и светоглед.
Процесът "Работа" на Байрън КейтиБайрон Кейти е разработила лесен, но много ефективен процес, наречен "Работата", за изследване на ограничаващите убеждения. Тя ни предизвиква да потърсим отговорите на следните 4 въпроса:
1. Вярно ли е това? - Проверете дали убеждението е вярно от фактическа гледна точка
2. Можете ли да сте абсолютно сигурни, че това е вярно? - Изследвайте по-дълбоко убедеността си
3. Как реагирате, когато повярвате в тази мисъл? - Разгледайте последствията
4. Кой бихте били без тази мисъл? - Представете си освобождение от убеждението
Този процес завършва с "обрати" - изследване на противоположни гледни точки, които могат да бъдат също толкова верни или по-верни от първоначалното убеждение.
Практически стъпки за трансформиране на ограничаващите убеждения Предлагаме ви
едно упражнение, наречено: "В какво вярвам",
(свалете го тук: Убеждения1) което съдържа структуриран подход за идентифициране и трансформиране на ограничаващите убеждения. Започнете с размисъл върху историята за бебето слонче, която е добра метафора за това как ранните преживявания оформят нашите ограничения и те управляват нашите действия и избори трайно и неусетно. След това идентифицирайте собствените си ограничаващи убеждения и ги подложете на съмнение.
Предлагаме ви да използвате това упражнение като отправна точка за трансформация на убежденията си. Отделете си време, за да изпълните стъпките на упражнението като бъдете честни със себе си за това, което откривате. Не забравяйте, че осъзнаването е първата стъпка към промяната.
Заключение Трансформирането на ограничаващите убеждения не е еднократно действие, а дълго пътуване към себепознание и растеж. Всяко ограничаващо убеждение, което идентифицираме и трансформираме, открива нови възможности за това как възприемаме себе си и света около нас. По думите на Мариана Уилямсън:
"Вярата в себе си или ни подкрепя, или ни подкопава". Кое ще изберете? Силата да преосмислите убежденията си - а следователно и живота си - е изцяло във вашите ръце.